Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego to jedno z najczęściej występujących schorzeń ortopedycznych kończyny miednicznej psów. Jego przerwanie prowadzi do niestabilności stawu kolanowego i bólu z tym związanego co manifestuje się kulawizną chorej kończyny. Wtórnie do powyższego rozwija się stan zapalny w stawie kolanowym, a sama niestabilności może powodować dalsze konsekwencję jak np. uszkodzenie łąkotek.

Do uszkodzenia więzadła krzyżowego doczaszkowego dochodzi u psów i kotów różnych ras i w różnym wieku. U ludzi dotkniętych tym schorzeniem choroba ta ma zazwyczaj tło stricte urazowe, w przypadku naszych pupili często kulawizna pojawia się nagle podczas normalnej aktywności ruchowej. Wynika to z dłużej trwającego procesu patologicznego powodującego osłabienie wytrzymałości struktur więzadła krzyżowego przedniego, a w konsekwencji prowadzącego do przerwania jego ciągłości. Przemawia za tym także fakt, że często po pewnym czasie problem pojawia się także w drugim stawie kolanowym.

Schorzenie to podlega leczeniu chirurgicznemu. U psów małych ras niekiedy leczenie zachowawcze przynosi częściową poprawę, jednakże zmiany zwyrodnieniowe w dotkniętym stawie postępują znacznie szybciej o czym należy pamiętać decydując się na ten sposób terapii.

Przez lata opracowanych zostało wiele metod chirurgicznej stabilizacji stawu kolanowego po przerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. Chcąc zapewnić jak najlepsze wyniki leczenia wykonujemy w naszej przychodni zarówno zabiegi polegające na stabilizacji statycznej- metodą zewnątrztorebkową (szew boczny), jak i stabilizacji dynamicznej polegające na zmianie biomechaniki stawu kolanowego (TTA Rapid, CWO TPLO). Każdy przypadek jest inny i rozpatrywany jest indywidualnie w oparciu o badanie ortopedyczne oraz badanie RTG i wykonane pomiary.

Wszystko to po to, aby nasze czworonogi mogły cieszyć się jak najlepszym komfortem życia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.